OSB

OSB, anavatanı Amerika ve Kanada olan, Oriented Strand Board kelimelerinin başharflerinden oluşan ve türkçeye Yönlendirilmiş Ahşap Levha olarak tercüme edebileceğimiz mühendislik ürünü bir ahşap levhadır. OSB, belirli büyüklükteki yongaların (strand) yönlendirilerek birbirine 90 derece gelecek şekilde serilmesiye oluşan 3 katmandan ibarettir ve ürünün maksimum çekme ve eğilme değerlerine sahip olmasının en önemli sebebi budur. Kesinlikle unutulmaması gereken bir nokta OSB nin basit bir yonga levhadan çok daha üstün olduğu, çoğu yerde kontrplak ile eşdeğer hatta daha mukavemetli olduğudur. Mukavemet değerlerinin bu denli iyi olması OSB nin kullanım alanlarını artırır.

Son 10 yılda tüketimi 2 katına çıkan OSB nin kullanım alanları Amerika ve Avrupa ya göre kıyaslandığında ülkemizde şimdilik çok kısıtılıdır. OSB tüm dünyada genel olarak kontrplak yerine geçebilecek bir malzeme olarak kabul görmektedir. Ülkemizdeki en geniş kullanım alanı ise çatı kaplama malzemesi olaraktır. OSB nin genel kullanım alanlarını sıralayacak olursak;

• Çatı kaplama; Kar ve Rüzgâr yüküne her açıdan dayandığı için, her noktası aynı sağlamlıkta ve extra sert olduğu için tercih edilmektedir.

• Duvar Kaplama; Dış kaplamalar için yüksek güç ve gerilebilme performansına sahiptir.

• Hafif çelik iskeletli ev yapımı,

• Zemin kaplama; Her türlü alt döşeme işlerinde,

• Vinil ve fayans altlarında,

• Ahşap iskeletli ev yapımı,

• Her türlü prefabrik yapı,

• İ kirişlerde; uzun açıklıklara izin veren yüksek kalitede bir destek sistemi sağlar,

• Yapısal amaçlı, izolasyonlu paneller,

• Ağır makine ambalajlarında,

• Perdeleme ve kaplama.

Özellik Açıklama
Ölçü 1220mm x 2440mm (4" x 8")
Standart Kalınlıklar inch= 1/4" - 5/16" - 3/8" - 7/16" - 15/32" - 19/32" - 23/32" mm= 6.35mm - 7.93mm - 9.53mm - 11.1mm - 11.90mm - 15.08mm - 18.25mm

Georgia-Pacific Blue Ribbon OSB® APA ( Amerikan Mühendislik Ürünü Ahşap Mamuller Derneği ) sertifikalı olup Amerikan PS2–04 (yapısal kullanım için üretilen ağaç bazlı panellerin ) performans standardına göre üretilmiştir. Malzemenin sahip olduğu teknik özellikler Avrupa OSB3 standartlarına yakın olup OSB2 den üstündür. APA hakkında detaylı bilgi almak için kuruluşun resmi internet sitesi olan www.apawood.org u ziyaret edebilirsiniz.

Tek yüzünün kaymaz olması : Malzeme çatı kaplaması olarak kullanıldığında üzerinde rahat ve güvenilir bir çalışma ortamı sağlayabilmesi için tek yüzeyi özellikle kaymaz bir satıh şeklinde üretilmiştir.

Kılavuz çizgileri : İsteğe bağlı olarak plakalar üzerlerinde kılavuz çizgileri çizilmiş halde üretilebilir. Bu şekilde malzemenin düzgün bir şekilde kesilmesi daha kolay olacaktır.

Kenar boyası : OSB istenirse kenarları suya dayanıklı mavi boya ile boyanmış halde üretilir. Bu boya malzemenin kenarlarından su girişini engelleyerek şişmeyi minimum seviyelerde tutar.

Yüzey kaplaması : Her bir OSB plakasının yüzeyi, su girişini engelleyecek ince bir balmumu tabakası ile kaplıdır.

YUKARI

A wonderful serenity has taken possession of my entire soul, like these sweet mornings of spring which I enjoy with my whole heart. I am alone, and feel the charm of existence in this spot, which was created for the bliss of souls like mine.

I am so happy, my dear friend, so absorbed in the exquisite sense of mere tranquil existence, that I neglect my talents. I should be incapable of drawing a single stroke at the present moment; and yet I feel that I never was a greater artist than now.

When, while the lovely valley teems with vapour around me, and the meridian sun strikes the upper surface of the impenetrable foliage of my trees, and but a few stray gleams steal into the inner sanctuary, I throw myself down among the tall grass by the trickling stream; and, as I lie close to the earth, a thousand unknown plants are noticed by me: when I hear the buzz of the little world among the stalks, and grow familiar with the countless indescribable forms of the insects and flies, then I feel the presence of the Almighty, who formed us in his own image.

Duis dictum tristique lacus, id placerat dolor lobortis sed. In nulla lorem, accumsan sed mollis eu, dapibus non sapien. Curabitur eu adipiscing ipsum. Mauris ut dui turpis, vel iaculis est. Morbi molestie fermentum sem quis ultricies. Mauris ac lacinia sapien. Fusce ut enim libero, vitae venenatis arcu. Cras viverra, libero a fringilla gravida, dolor enim cursus turpis, id sodales sem justo sit amet lectus. Fusce ut arcu eu metus lacinia commodo. Proin cursus ornare turpis, et faucibus ipsum egestas ut. Maecenas aliquam suscipit ante non consectetur. Etiam quis metus a dolor vehicula scelerisque.

Nam elementum consequat bibendum. Suspendisse id semper odio. Sed nec leo vel ligula cursus aliquet a nec nulla. Sed eu nulla quam. Etiam quis est ut sapien volutpat vulputate. Cras in purus quis sapien aliquam viverra et volutpat ligula. Vestibulum condimentum ultricies pharetra. Etiam dapibus cursus ligula quis iaculis. Mauris pellentesque dui quis mi fermentum elementum sodales libero consequat. Duis eu elit et dui varius bibendum. Sed interdum nisl in ante sollicitudin id facilisis tortor ullamcorper. Etiam scelerisque leo vel elit venenatis nec condimentum ipsum molestie. In hac habitasse platea dictumst. Sed quis nulla et nibh aliquam cursus vitae quis enim. Maecenas eget risus turpis.